English  

  • خانه
  • حوزه ریاست
  • روابط عمومی
  • تابلو اعلانات روابط عمومی
  • گامی جدید در جراحی دهان، فک و صورت واحد دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران پیوند بافت به همراه عروق در ناحیه دهان، فک و صورت برای نخستین بار در بیمارستان های تابعه دانشگاه آزاد اسلامی

گامی جدید در جراحی دهان، فک و صورت واحد دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران پیوند بافت به همراه عروق در ناحیه دهان، فک و صورت برای نخستین بار در بیمارستان های تابعه دانشگاه آزاد اسلامی

به همت اساتید واحد دندانپزشکی بخش بیمارستانی و تخصصی جراحی دهان، فک و صورت، در سال 1387 در بیمارستان بوعلی تهران، افتتاح و تا کنون کلیه اعمال جراحی فک و صورت در آن بیمارستان انجام میشود.

اساتید گروه جراحی فک ، دهان و صورت دانشگاه آزاد اسلامی به آن بسنده نکرده و در ادامه راه خود سر انجام در اردیبهشت ماه 1394 پس از تلاش های بسیار با هماهنگی با دانشگاه هامبورگ آلمان توانستند به تکنولوژی پیوند بافت به همراه عروق خونرسان(Free vascular graft)، دستیابی پیدا کنند.

 این عمل کم نظیر به درخواست وپیگیری های مستمر دکتر افشین حراجی ریاست واحد  ،دکتر فرزین سرکارات مدیرگروه جراحی ، دکتر  مهدی سزاوار مسئول تخصصی گروه و هماهنگی دکترمحمدآبادی متخصص رشته جراحی دهان، فک و صورت و فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک و میکرو واسکولار سرجری از کشور آلمان در بیمارستان بوعلی دانشگاه انجام پذیرفت.  

از افتخارات دیگر دکتر محمدآبادی انتقال تجربیات و گسترش معلومات و مهارتهای جراحی بازسازی در بیماران سرطانی ناحیه فک و صورت در پنج قاره پهناور جهان میباشد.

در این جراحی بیماری 54 ساله که، مبتلا به تومور بدخیم (SCC )squamouscellcarcinoma  (بافت نرم و درگیری استخوان فک پایین بود. تحت درمان قرار گرفت.این عمل به سرپرستی آقایان: دکترمحمدآبادی، دکتر سزاوار و رزیدنت های بخش جراحی فک و صورت پذیرفت.

دکتر حراجی اذعان داشتند: این عمل بسیار مهم بدون همیاری و مساعدت دکتر جنابیان ریاست بیمارستان بوعلی و تیم مجرب بیهوشی و اتاق عمل ممکن نبود.

ایشان در ادامه ،مراحل این عمل  بسیار سنگین را چنین توضیح دادند:

ابتدا به برداشتن Lymph node های دو طرفه گردن (Neck Disection) پرداخته سپس ضایعه مخاطی استخوانی بیمار  از طریق خارج دهانی، مخاط به همراه بافت سخت خارج و پس از قرار دادن Reconstruction  Plate در ناحیه , بافت استخوانی از ناحیه لگن برداشته  و در ادامه برای بازسازی بافت نرم و مخاط داخل دهان بیمار از پیوند بافت نرم پایه دار عروقی پوست از ساعد  دست چپ ( LRFFF برداشت و استفاده شد.

این جراحی 13 ساعت به طول انجامید که گروه بیهوشی بیمارستان به سرپرستی دکتر غلامی ،گروه جراحی را در این عمل طولانی همراهی و نقش بسزایی در این موفقیت بزرگ ایفا نمودند. پس از اتمام عمل موفقیت آمیز، بیمار جهت مراقبتهای ویژه به  بخش ICU  انتقال یافته و پس از دو روز به بخش جراحی فک و صورت بیمارستان منتقل شد.

ریاست واحد دندانپزشکی در پایان گفتند: پیوند بافت به همراه عروق در ناحیه دهان، فک و صورت برای نخستین بار با وجود کمبود امکانات با موفقیت انجام پذیرفت، که می تواند این عمل  نقطه عطفی در درمان بیماران مبتلا به تومورهای دهان، فک وصورت و باز سازی نواحی درگیر جهت بهبود کیفیت زندگی این افراد باشد. همچنین انجام این نوع اعمال، مقدمه ای جهت آموزش رزیدنت های تخصصی نیز فراهم خواهد کرد.